همه چیز درباره ی گلوتامین

/, زندگی بهتر/همه چیز درباره ی گلوتامین

همه چیز درباره ی گلوتامین

گلوتامین

گلوتامین چیست؟

گلوتامین یک اسید آمینه هست. اسیدهای آمینه مولکول هایی هستند که نقش زیادی در بدن بازی می کنند.هدف اصلی اونها اینه که به عنوان بلوک های ساختمانی برای پروتئین ها عمل کنند.پروتئین ها برای ارگان ها بسیار مهم هستند. اونها همچنین به کارهای دیگری مثل انتقال مواد در خون و مبارزه با ویروس ها و باکتری های مضر کاربرد داره. بدن شما به طور طبیعی این اسید آمینه را تولید می کنه و همچنین در بسیاری از غذاها یافت میشه با این حال، شما ممکنه مطمئن باشید که اگر از گلوتامین اضافی از مکمل برای سلامتی مطلوب نیاز دارید.گلوتامین تاثیر چشمگیر و مهمی در بدن داره.

انواع اسیدهای آمینه

خیلی  از اسیدهای آمینه،در دو شکل مختلف وجود داره.گلوتامین ال و دی گلوتامین. آنها تقریبا یکسان هستند، اما ترتیب مولکولی کمی دارند.فرم موجود در غذاها و مکمل ها L-glutamate هست. بعضی از مکمل ها اون رو به عنوان L-گلوتامین میشناسند، اما بعضی دیگر به سادگی استفاده از اصطلاح عمیق گلوتامین رو بهتر می دونند.در حالی که L-گلوتامین برای ساخت پروتئین ها و انجام کارهای دیگه استفاده میشه، دی گلوتامین به نظر میرسه در موجودات زنده نسبتا بی اهمیت هست L-گلوتامین می تونه به طور طبیعی در بدن شما تولید بشه. در حقیقت،اون فراوان ترین اسید آمینه در خون و سایر مایعات بدن هست.با این حال، زمانی وجود داره که نیازهای گلوتامین بدن شما بیشتر از توانایی آن برای تولید آن باشد.بنابراین، این یک اسید آمینه ضروری محسوب میشه، به این معنی که باید از رژیم غذایی تحت شرایط خاصی مانند آسیب یا بیماری بدست بیاد.همچنین،گلوتامین یک مولکول مهم برای سیستم ایمنی و سلامت روده هست .گلوتامین یک اسید آمینه مهم هست. L-glutamate، فرم موجود در غذاها، مکمل ها و بدن انسان هسا. این بخشی از پروتئین موجود در بدن شما هست و در فعالیت های ایمنی بدن و سلامت روده نقش داره.

در چه منابعی وجود داره

به طور طبیعی در انواع غذاها یافت می شود. برآورد شده است که یک رژیم معمولی حاوی 3 تا 6 گرم در روز است، اما این می تونه بر اساس رژیم غذایی خاص شما متفاوت باشد.بیشترین مقدار در محصولات حیوانی به دلیل محتوای بالای پروتئین آنها دیده می شود.با این حال، برخی از غذاهای گیاهی دارای درصد بیشتری از پروتئین آنها هستند.

یک مطالعه با استفاده از تکنیک های آزمایشگاهی پیشرفته برای تعیین میزان L-گلوتامین در غذاهای مختلف یافت شد .

درصد پروتئین ساخته شده از L-گلوتامین در هر غذا زیر است:

تخم مرغ: 4.4٪ (0.6 گرم در هر 100 گرم تخم مرغ)

گوشت گاو: 4.8٪ (1.2 گرم در هر 100 گرم گوشت گاو)

شیر خشک: 8.1٪ (0.3 گرم در هر 100 گرم شیر)

توفو: 9.1٪ (0.6 گرم در هر 100 گرم توفو)

برنج سفید: 11.1٪ (0.3 گرم بر 100 گرم برنج)

ذرت: 16.2٪ (0.4 گرم در هر 100 گرم ذرت)

اگر چه بعضی از منابع گیاهی مثل برنج سفید و ذرت دارای درصد زیادی از پروتئین ساخته شده از گلوتامین هستند، اما محتوای پروتئینشون کمه.

تاثیر بقیه منابع و نقشش

بنابراین، گوشت و سایر محصولات حیوانی ساده ترین راه برای به دست آوردن مقادیر زیاد آن است.با این حال، به دلیل اینکه گلوتامین یک بخش ضروری از پروتئین هاست، تقریبا هر پروتئینی حاوی مقداری از گلوتامین هست.تمرکز بر گرفتن پروتئین کافی در رژیم غذایی شما یک راه آسان برای افزایش میزان گلوتامین مصرفی شماست.تقریبا هر پروتئینی حاوی برخی از گلوتامین است، اما مقدار آن متفاوت است. مواد غذایی حیوانی به دلیل محتوای پروتئین آنها منابع خوبی هستند. گرفتن پروتئین کافی در رژیم غذایی شما می تواند اطمینان حاصل کند که شما به اندازه کافی دریافت می کنید.این برای سیستم ایمنی بسیار مهم است.یکی از مهمترین نقشهای گلوتامین نقش آن در سیستم ایمنی بدن است.

این یک منبع سوخت حیاتی برای سلول های ایمنی، از جمله گلبول های سفید و برخی سلول های روده ای هست .با این حال، سطح خون می تونه به علت آسیب های عمده، سوختگی یا جراحی کاهش یابد .اگه نیاز بدن به گلوتامین بیشتر از توانایی آن در تولید آن باشد، بدن شما ممکنه پروتئین ها مثل عضلات را از بین ببرد تا بیشتر از این اسید آمینه ) آزاد شود.علاوه بر این، هنگامی که مقدار کافی گلوتامین در دسترس نباشد، عملکرد سیستم ایمنی می تونه خطرناک باشه .به همین علت، رژیم های دارای پروتئین با پروتئین بالا، رژیم های گلوتامین بالا یا مکمل های گلوتامین اغلب بعد از آسیب های عمده مثل سوختگی تجویز میشه.مطالعات همچنین گزارش دادند که مکمل های گلوتامین می توانند سلامت را بهبود بخشند، عفونت را کاهش می دهند و بعد از عمل جراحی کوتاه تر می شوند .

عوارض جانبی رایج ممکنه شامل موارد زیر باشه:

تهوع، استفراغ، درد معده،

تورم در دست یا پا شما؛

درد عضلانی یا مفصلی، درد پشتی؛

سردرد، سرگیجه، احساس خستگی؛

خارش پوست خفیف یا خارش؛ یا.

دهان خشک، آبریزش بینی، عرق افزایش یافته است

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۱ ۱۴:۳۵:۱۸ +۰۰:۰۰۲۱ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: تناسب اندام, زندگی بهتر|برچسب‌ها: , , , |۳ دیدگاه

درباره نویسنده:

۳ دیدگاه

  1. sara شهریور ۲۴, ۱۳۹۷ در ۷:۳۹ ب.ظ پاسخ

    بسیار عالی

  2. shahrzad شهریور ۲۵, ۱۳۹۷ در ۲:۰۴ ب.ظ پاسخ

    از اطلاعات مفیدتون سپاس گزارم .

  3. shahrzad شهریور ۲۵, ۱۳۹۷ در ۲:۰۵ ب.ظ پاسخ

    از سایت خوبتون و اطلاعات مفیدتون سپاس گزارم.

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت