همیشه لبخند بزنید

//همیشه لبخند بزنید

همیشه لبخند بزنید

لبخند

لبخند:

لبخند به حالتی از چهرهٔ انسان گفته می شود که با تکان خوردن عضلات اطراف دهان شکل می‌گیرد.

تاثیر خنده را می‌توان کنار چشم‌ها نیز مشاهده کرد. لبخند معمولاً بیانگر تفریح، شادی و لذت درونی انسان‌ها  است.

تحقیقات انجام شده در مطالعات میان فرهنگی نشان دهنده آن بوده است که لبخند روشی برای برقراری ارتباط احساسی در سراسر جهان می باشد، با این که تفاوت های زیادی میان فرهنگ‌های مختلف وجود دارد. لبخند می‌تواند بی‌اختیار و از روی شادی یا ساختگی و از روی اجبار باشد.

تاثیر لبخند بر روی بدن و در نهایت ارتقای سطح سلامت :

کاهش دادن استرس :

لبخند شما باعث آزاد شدن مواد شیمیایی در مغز خواهد شد که مرتبط با احساس های خوب شما هست.

آندورفین ، سروتونین و دوپامین از جمله این مواد شیمیایی می باشند.

این مواد شیمیایی مهمترین نقش را در کاهش استرس و مقابله موثر با موقعیت‌های پرفشار دارند.

افزایش دادن خوشحالی :

جالب است که داروهای مخصوص ضد افسردگی به طور مصنوعی منجر به افزایش انتقال احساسات خوب می‌شوند، در حالی که شما با عمل لبخند زدن این کار را می‌توانید به طور طبیعی انجام دهید.

کاهش دادن درد :

اندروفین علاوه بر کاهش دادن استرس شما، یک خاصیت دیگر نیز دارد و آن خاصیت مسدود کردن سیگنال‌های درد در بدن می باشد.

به عبارتی اندروفین به عنوان یک ضد درد طبیعی عمل می‌کند، البته بدون هیچ گونه عوارض جانبی.

افزایش دادن سلامت قلب :

محققین دانشگاه کانزاس، لبخند را باعث کاهش واکنش بدن به استرس دانسته که در نتیجه ضربان قلب و فشار خون را به طور چشم گیری کاهش می‌دهد. به گفته این محققان افرادی که لبخند واقعی می زنند، با سرعت بالاتری بر شرایط استرس زا مسلط می‌شوند، و شما می‌دانید که کنترل استرس و داشتن فشار خون و ضربان قلب پایین به سلامت قلب بسیار کمک  می‌کند.

تقویت کردن سیستم ایمنی در بدن :

خنده و یا لبخند همیشگی بر لب، بهترین درمان برای کاهش خطر ابتلا به برخی از سرطان‌ها و بیماری‌های شدید مانند آرتروز ، دیابت  و بیماری‌های خودایمنی خواهد بود. در نتایج تحقیقاتی که توسط انستیتو ملی سلامت کشور فرانسه منتشر شده است و نشان می‌دهد که احساسات مثبتی همچون : احساس شادی، خوشبختی و همچنین خندیدن و لبخند زدن باعث کاهش تولید کورتیزون بزاقی می‌شود و سیستم ایمنی بدن را بسیار تقویت می‌کند.

افزایش دادن طول عمر:

محققان هاروارد بر این باور اند که افراد خوشبخت دارای عمر طولانی تری هستند.

نتایج پژوهش هایی که این محققان در سال های 2007و 2008 انجام داده اند نشان دهنده آن بود که داشتن نگاهی مثبت به زندگی، تاثیر زیادی روی سلامتی افراد خواهد داشت. لبخند زدن و داشتن افکار مثبت باعث کاهش خطر بیماری‌های دیابت ، سکته مغزی، قلبی و فشار خون بالا شده و باعث افزایش یافتن طول عمر همراه با سلامتی می‌شود.

تأثیر گذاشتن لبخند بر مغز افراد :

با هر بار لبخند زدن شما، یک جشن مختصر در مغزتان بر پا می‌شود. عمل خندیدن سبب فعال کردن پیام‌رسان‌های عصبی می‌شود که برای سلامتی و شادی مفید هستند.

در مرحله اول، خندیدن سبب می شود تا نوروپپتیدها آزاد شوند که مأموریت‌شان، مبارزه کردن با استرس می باشد.

نوروپپتیدها مولکول‌های کوچکی هستند که به نورون‌ها اجازه ارتباط بر قرار کردن را  می‌دهند.

این مولکول‌ها در زمانی‌که ما خوشحال ، عصبانی، افسرده، غمگین و هیجان‌زده هستیم، پیام‌رسانی به کل بدن را تسهیل می‌کنند.

انتقال‌دهندگان عصبیِ احساسات خوب همگی زمانی که لبخند می‌زنید آزاد می‌شوند. این آزادسازی نه تنها به بدن آرامش می‌دهد، بلکه می‌تواند ضربان قلب و فشار خون را نیز پایین آورند.

اندورفین‌ها همچنین به عنوان یک مسکن طبیعی درد عمل کرده و ۱۰۰ درصد طبیعی بوده و هیچ‌ یک از عوارض جانبی ترکیب‌های ساختگی را ندارد.

در نهایت،سروتونینی که به واسطه‌ی‌ لبخند ملیح شما آزاد می‌شود، به عنوان یک عامل ضدافسردگی و سرحال کننده عمل می‌کند. امروزه بسیاری از داروهای ضدافسردگی‌ نیز بر سطوح سروتونین در مغز شما اثر می‌گذارند، اما اگر به ‌واسطه‌ی لبخند خودتان سبب آزاد شدن این انتقال‌دهندگان عصبی شوید، دیگر نیاز نیست نگران اثرات جانبی این داروها باشید، به علاوه به نسخه‌ی پزشک هم نیازی ندارید.

تاثیر لبخند ما بر دیگران :

غریبه ای ها آشنا می شوند :

وقتی که شما صبح از خانه بیرون میزنید مهم نیست که دانش آموز ، دانشجو یا کارمند باشید و یا اینکه چرا از خانه خارج شده اید، اما با غریبه هایی برخورد می کنید که شاید دیگر آنها را هرگز نبینید، اما وقتی شما لبخند به لب دارید غریبه هایی که آشنا هم نیستند لبخند تو را پاسخ خواهند داد و آن وقت در یک جمع کاملا غریبه هم تنها نخواهید بود و احساس تنهایی نیز نخواهید کرد.

افزایش انرژی :

زمانی که می خندید راننده اتوبوسی که از 5صبح بیدار شده و مثلا استرس کمبود پول خرد هم دارد، نانوایی که از صبح زود پای تنور داغ ایستاده و تا زمان صبحانه حتی لحظه ای استراحت ندارد، ماموران خطوط بی آر تی ایی که ساعت ها مجبور هستند در حالت ایستاده باشند و به جای شهردار گلایه های مردم را گوش بدهند.

معلم شما که اقساط منزل او عقب افتاده و نگران است، دوست شما که شب پراسترسی را گذرانده و نگران است که معلم ازش درس بپرسد و… برای چند ثانیه انرژی مثبت خواهند گرفت، اگرچه مشکلات و خستگی ها شان کم نمی شود اما لا اقل ما با بد خلقی ناراحتی هاشان را افزایش نمی دهیم.

خنده های واگیر دار :

نتایج تحقیقات نشان دهنده آن است که خنده به شدت واگیر دار می باشد یعنی وقتی به کسی لبخند بزنید، یک لبخند به صورت ناخود آگاه بر لبانش می نشیند و به این ترتیب رایگان می توانید هزاران چهره بشاش و خندان را در روز ببینید بدون آن که هزینه ایی کرده باشید. فقط اول از همه باید یاد بگیرید خودتان لبخند بزنید.

 دریافت احترام :

خیلی از آدم ها به دنبال جلب احترام و اعتماد دیگران بوده و برای جلب این احساس ساعت ها انرژی خواهند گذاشت تا همکار، مشتری،  همسایه و شریک خود را قانع کرده و احترامش را برانگیزند. در حالی که اگر از ابتدای روز لبخند برلب داشته باشید نا خودآگاه اعتماد و احترام دیگران را جلب خواهی کرد و شاید حتی به این ترتیب لازم نباشد بیش از اندازه انرژی صرف کنید.

افزایش سلامتی :

قدیمی ها  می گویند خنده بر هر درد بی درمان دواست.

اگرچه این مثل کمی اغراق دارد اما واقعیت ماجرا  این است که تحقیقات دانشمندان نشان داده لبخند خواص درمانی بسیاری را داراست پس وقتی شما به غریبه ها لبخند می زنید در واقع به افزایش سلامت خودتان نیز کمک خواهید کرد.

از بین بردن خستگی :

خواب صبح بسیار شیرین بوده و دل کندن از آن دشوار است، پس وقتی از خانه بیرون می روید یکی از چندین هزار آدمی خواهید بود که شاید دلشان می خواست به جای رفتن به دانشگاه، مدرسه و یا محل کار هنوز خواب باشند. دقیقا همین احساس مشترک است که باعث می شود که خیلی از افراد ترجیح بدهند در مسیر راه چرت بزنند و با چشمانی بسته به مسیرشان ادامه بدهند غافل از اینکه این کار فقط خستگی و خواب آلودگیشان را افزایش می دهد. در حالی که با لبخند انرژی هایتان بیشتر شده و کسالت صبحگاهی را از خود دور می کنید.

منصف تر شدن :

ما همیشه شکایت می کنیم که چرا مغازه دار ها و کاسب کار ها بد خلق هستند و یا حتی سرمان را کلاه می گذارند ، اما تا به حال شده به یک کاسب با روی خندان سلام بکنید؟ اگر لبخند زدید و با انرژی با آنها برخورد کردید خواهید دید که ناخودآگاه آنها هم شاداب می شوند و برخورد بهتری باشما خواهند داشت.

پیشگیری از درگیری یا دعوا :

چند بار تا به حال شاهد دعوا و کش مکش های بیهوده در مکان های عمومی بوده اید.

دعواهایی که اصلا لازم نبوده  و فقط روزمان را خراب می کنند.

درحالی که یکی از دو طرف اگر لبخندی به لب داشتند .

شاید حتی لزومی به عذر خواهی هم نبود، با یک لبخند خشم طرف مقابل فرو می نشست و لبخندی در پاسخ نگاه مهربانه شما می داد.

لبخند می تواند آغاز گر یک مکالمه شیرین باشد :

وقتی لبخند به لب دارید این مفهوم را دارد که آمادگی یک مکالمه شیرین و کوتاه را دارید.

به این ترتیب مسیر راهتان کوتاه تر خواهد  شد و شاید از هم صحبت چند دقیقه ای تان که به احتمال زیاد در آینده نخواهید دیدش چیزهای آموزنده زیادی را نیز یاد بگیرید.

محبوبیت پیدا کردن :

همه ی انسان ها به توجه و محبت نیاز دارند و از این رو در پی کسب حداکثر محبوبیت می باشند.

اما خیلی ها راه های سخت را امتحان کرده  و از جان و مالشان هزینه می کنند. در آخر هم به محبوبیتی که می خواهند دست نخواهند یافت. اما یک لبخند ساده چنان به قلب دیگران نفوذ خواهد کرد که یک راه طولانی مدت را در چند ثانیه خلاصه می کند.

بر لب یار شوخ دلبندم

خفته لبخند گرم زیبایی

خنده نه، بر کتاب عشق و امید

هست دیباچه فریبایی

خنده نه دعوتی ست، عقل فریب

بهر آغوش آرزومندی

قصه محرمانه‌ای دارد

ز خوشی‌های وصل و پیوندی

چون شراب خنک به جام بلور

هوس انگیز و تشنگی افزاست

جام اول ز می‌نگشته تهی

جام‌های دوباره باید خواست

نقش یک خواهش است و می‌ریزد

زان لبان درشت افسون ریز

گرمی و لذتی به جان بخشد

همچو خورشید نیمه پاییز

پیش این خنده‌های مستی بخش

دامن عقل می‌دهم از دست

چه عجیب از خطا و لغزش من؟

مست را لغزش و خطا بایست

سیمین بهبهانی

توسط |۱۳۹۷-۶-۱۸ ۰۹:۰۴:۱۰ +۰۰:۰۰۱۶ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: زندگی بهتر|برچسب‌ها: , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت