وابستگی احساسی خوب و بد

/, زندگی بهتر/وابستگی احساسی خوب و بد

وابستگی احساسی خوب و بد

وابستگی عاطفی

وابستگی احساسی یکی از صدمات جدی ایی هست که امروزه افراد گوناگون ، مخصوصا افراد احساسی هر روزه با آن دست و پنجه نرم می کنن و از تبعات آن رنج می کشند. ولی آیا واقعا چیزی به نام وابستگی احساسی وجود دارد یا فقط صرفا یک حس گذرا و یا یک واکنش شیمایی در بدن انسان است ؟

افراد دچار به وابستگی احساسی مخرب چه علائمی دارند؟

بشر به‌عنوان یک مو جود اجتماعی , نیاز به وابستگی احساسی به جامعه و عالم پیرامون خویش دارااست تا بتواند به‌عنوان عضوی از جامعه تعریف و تمجید شود .

وابستگی احساسی ممکن است به‌ظاهر واژه‌‌ای منفی و ضعیف جلوه نماید , البته در نهایت در قالب عشق و علاقه و هم‌بستگی در جامعه پیدایش و ظهور می‌نماید ; که‌این خود تا حد قابل ملاحظه‌ای , مورد تایید و تحسین همه میباشد .

وابستگی احساسی از جایی مشکل‌ساز می شود که تبدیل به هراس شود .

خوف از طرد شدن , هراس از طلاق , تنهایی و … که شخص را تا حد بسیار زیادی آسیب‌‌پذیر و شکننده می‌نماید و سبب پیدایش ضعف و بدنبال آن معضلات متعددی از سمت شخص وابسته می‌گردد .این تعلق در ابتدای امر بسیار خوشایند و احساسی است ; البته پس از بازه کوتاهی بنا بر دلایل گوناگون , این اتفاقات خوشایند متوقف میگردد .

اعم از این عوارض می‌توان به دغدغه‌ها و بار مسئولیت معاش مشترک اشاره نمود که باعث می‌گردد شخص نظیر روزهای نخستین زندگی مشترک , بضاعت ابراز عشق به شریک زندگی خویش را نداشته باشد .

واقعیت تلخی که اینجا مطرح است , وابستگی یکی طرفین این ارتباط بر دیگریست .

زمانیکه معشوق حس نماید که نظیر روزهای نخستین , موضوع دقت قرار نمی‌گیرد , ارتباط در گیر سردی و اختلاف می شود و اینجاست که شخص مقابل که در گیر وابستگی احساسی میباشد , سرگرم مسائل و مشکلات عدیده فکری و احساساتی می گردد .

احساساتی از قبیل خوف از تنهایی و بقیه احساسات منفی‌ای که نهایتا شخص را شدیدا برعلیه شریک احساسی خویش شکننده می‌نماید .

این خلل سبب ساز می گردد که شخص در رابطه ها خویش , بدنبال نگهداری ارتباط و راضی نگه داشتن سهیم احساسی خویش , به هر قیمتی می باشد .

وابستگی عاطفی

ماهیت و عوارض تعلق رمانتیک

بااینکه تعلق رمانتیک , یک خلل رمانتیک یا این که روانی محسوب نمی شود ولی مسبب بسیاری از اختلالات و نابسامانی‌های فکری و احساساتی اعم از در رابطه ها ; رابطه ها احساسی , دوستانه , کاری و عشقی هست .

بخش اعظمی از اشخاصی که وارد یک ارتباط احساساتی می گردند , آگاهی بدین مطلب ندارند که ورود به یک ارتباط عاطفی , بطوریکه در شخص تعلق احساسی تولید شود , کاری دوچندان زیان آور است ; چراکه مشکلاتی از قبیل افسردگی را بدنبال دارد .

در صورتی‌که بخواهیم خواستگاه وابستگی احساسی را تحلیل کنیم و عارضه ها آن را واکاوی کنیم , میل به امنیت و تصدی خاطر از جهت احساسی را دلیل بر این رویه‌ی عملی می یابیم .

کارشناسان دلیل دارای اهمیت این تعلق را تمایل احساساتی دست نیافته و ناکامی‌های احساساتی عنوان می نمایند . این اختلال باعث میشود که شخص در رابطه ها خویش , بدنبال مراقبت ارتباط و راضی نگه داشتن سهیم احساساتی خویش , به هر قیمتی میباشد .

شخص وابسته , شخصیت و عزت‌نفس خویش را در دست دیگران می‌گذارد و این حس را داراست که با اینکار میتواند ضعف روحیه خویش را جبران نماید . درحالیکه این , ضعیف ترین صورت حفاظت از شخصیت است و هر زمان که شخص مقابل اورا طرد نماید , که‌این واقعه نیز به‌هیچ عنوان به دور از عقل نمیباشد , شخص وابسته در گیر اختلالات مختلفی ازجمله افسردگی می گردد .

نماد های یک وابستگی احساسی مخرب :

نداشتن شم ارزشمندی

از نشانه‌های بخش اعظم وابستگی , نداشتن حس ارزشمندی است .

در وابستگی , قیمت , لیاقت و شایستگی شخص وابسته را بقیه افراد انتخاب و تایید مینمایند .

یعنی شخص در صورت تلف کردن آن دلیل یا این که آن ارتباط , و عدم تایید , تحسین و تصدیق از طرف مقابل , شم ناتوانی , حقارت و عدم ارزشمندی مینماید . این شخص , چون توانمندی‌های خویش را نشناخته و آن ها را اعتقاد و باور ندارد گمان میکند فارغ از حضور دیگر افراد نمی‌تواند به خواسته‌های خویش برسد .

وابستگی عاطفی

هراس و ناامنی

از سایر نشانه‌ها هراس و ناامنی است .

در یک ارتباط عاطفی حقیقی تنش و هراس نیست , البته یک شخص متعلق مدام در هراس و وحشت به سر می برد که مبادا مبداء عشق‌اش را از دست بدهد . حسادت , در اختیار گرفتن افراطی و محدود کردن آزادی هم از سایر نشانه‌های تعلق می باشند که زندگی را نیز برای خود فرد و نیز شخصی که مرجع وابستگی است طاقت فرسا و دشوار می کند .

تعلق یک ارتباط عاطفی را به شکست می‌کشاند , چون بشر وابسته همواره شخص مقابل را وادار مینماید به خاطر وی , ذهن ها و عقاید و مدل معاش خودش را عوض کرده و به‌طور کلی طبق نظر وی زندگی نماید .

به طبع چنین شخصی هیچوقت نمی‌تواند عشق و علاقه خویش را همان‌طور که است بپذیرد و اورا دوست داشته باشد .

شخص متعلق به دیگرافراد تکیه کرده و از بضاعت تفکر و تامل خویش استفاده نمی کند .

وی سوای تفکر در همه کارها زندگی از سایرافراد تقلید کرده و از آنها فرمانبرداری می‌نماید .

یادت نره بخونیش .

خودکشی یک پایان تلخ

رهایی از وابستگی عاطف

در نهایت در زندگی شخص به جایی می رسد که حس می کند وابستگی همه زندگی‌اش را پایین تاثیر قرار داده است و می بایست برای نگهداری عزت نفس خود اقدامی جهت رهایی از بند تعلق عاطفی انجام دهد.

انجام بعضی کارها قادر است یاریگر شخص در‌این دستور باشد :

بیان احساسات منفی و مثبت :

حاصل تلف کردن منشاء وابستگی یکی‌از شیوه های است که شخص از آن روش قادر خواهد بود احساسات خویش را بشناسد و جهت از بین بردن تعلق عاطفی اقدام نماید یک کدام از دلایلی که اشخاص به سایر افراد متعلق میشوند دور اندیشی نداشتن بر احساسات و هیجانات منفی است که درونشان در حال شکل گیری است .

بالا بردن عزت نفس :

فعالیت‌های اجتماعی گسترده :

همان طور که گفته شد یکی علل وابستگی هراس از تنهایی و طرد شدن است وقتی که شخص حس نماید در اطرافش عزیزان و آشنایان متعددی می باشد که در مواقع چالش عاطفی در کنارش می‌باشند مسلماَ راحت‌تر قادر است از بند تعلق عاطفی رها شود و یا این‌که کلیه سرمایه‌گذاری عاطفی‌اش را بر روی یک فرد واحد نمی کند که فارغ از او قادر به زندگی نباشد . در واقع همگی سرمایه عاطفی‌اش را یک جا قرار نداده که با رفتن یک شخص نابود شود و آزادی شخص مقابل‌اش را نیز از او سلب نماید.

وابستگی عاطفی

یادگیری نه گفتن و آموختن جرأت داشتن :

آموختن نه گفتن یکی دیگر از راه‌های اصلی است که افراد را از وابستگی آزاد می کند و به وی جرات می‌دهد که به برخی رابطه‌ها و درخواست‌ها در همان ابتدا نه بگوید که همه این مهارت‌ها در سایه افزایش اعتماد به نفس شکل خواهد گرفت.

مراجعه به روانشناس برای ریشه‌ یابی و حل کردن مشکل  و تغییر رفتارو دیدگاه شخص وابسته، جلسات درمانی به فرد کمک خواهد کرد تا به ریشه وابستگی‌های خود پی ببرد و آگاهانه در جهت رفع آن بکوشد نباید نادیده گرفت که درمان وابستگی عاطفی به سادگی امکانپذیر نخواهد بود، زیرا وابستگی ناکامی، نگرانی و اضطراب به همراه دارد و رها شدن از این احساسات ناخوشایند گاهی به تنهایی اصلا امکان‌ پذیر نیست.

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت