چه کسانی دچار خود شیفتگی هستند

//چه کسانی دچار خود شیفتگی هستند

چه کسانی دچار خود شیفتگی هستند

خودشیفتگی

در حقیقت می توان گفت که این بیماری در حال حاضر در افراد بسیار زیادی وجود دارد که حتی خود آنها از وجودش مطلع نمی باشند. پس بهتره از نشانه های این اختلال آگاه باشیم و روش برخورد صحیح با این افراد را بدانیم.

خودشیفتگی

تعریف لغت خود شیفته ترجمه لغت Narcissism (نارسیسیسم) است که از یک افسانه یونانی گرفته شده است.

در این افسانه مرد جوانی به نام نارسیوس عاشق عکس خود که در آب افتاده بود شد.

و وقتی به آب پرید تا آن را که فکر می‌کرد حوری دریایی است بگیرد، غرق شد.

بعد‌ها با استعمال عمومی، این اصطلاح در روان‌شناسی برای توصیف طبقه‌ای از اختلالات شخصیت مورد استفاده قرار گرفت. اگر می‌خواهید چنین افرادی را در برخوردهای ابتدایی بشناسید و در روابطتان با آنها با شناخت بهتر و بیشتری رفتار کنید، خواندن این نوشتار را از دست ندهید.

خود‌شیفته در‌ اصطلاح به‌ کسی گفته می‌شود که خیلی‌ عاشق خودش باشد.

اگرچه «دوست داشتن خود»، ویژگی مطلوبی است ولی زیاده‌روی در «دوست داشتن خود»، باعث به‌وجود‌آمدن مشکلاتی می‌شود که این نه‌تنها خود فرد بلکه اطرافیان او را هم می‌آزارد.

خودشیفتگی(نارسیسیسم) می‌تواند یک مانع‌جدی در‌روابط و مناسبات میان فردی باشد.

ویژگی‌های یک شخصیت خودشیفته می‌تواند به‌عنوان یک عامل‌منفی به‌هر ارتباطی ضربه بزند.

اگرچه همه افراد تا‌حدی ویژگی‌های خودشیفتگی را دارند و گاهی آن را بروز می‌دهند اما افرادی هم به‌طور خاص مبتلا به‌خودشیفتگی هستند، یعنی خودشیفتگی به یک‌رفتار بارز یا ویژگی شخصیتی در آنها بدل شده است، بیماران خود شیفته (narcissistic personality disorder) با احساس عمیق «اهمیت خود، خود بزرگ بینی و نوعی بی‌نظیر بودن» مشخص می‌شوند.

این افراد خود را آدمهای خاصی می‌پندارند، درباره توانایی‌های خود اغراق و غلو می‌کنند، محتاج توجه و تایید، شعف، تعجب، مهربانی زیاد هستند و انتظار دارند بطور خاصی نیز با آن‌ها رفتارشود. تحمل انتقاد بر ایشان سخت است و در مقابل آن خشمگین شده، فرد مورد نظر را به «نادانی، حماقت و عدم درک واقعیت» متهم می‌کنند.

علائم اختلال شخصیت خودشیفتگی

برای این که یک فرد، مبتلا به اختلال شخصیت خودشیفتگی (NPD) باشد، باید پنج مورد (یا بیش‌تر) از علائم زیر در او تشخیص داده شود:

۱. فرد دارای یک احساس واهی مهم پنداشتن خود است (به عنوان مثال، در زمینه‌ی دستاوردها و استعدادهای خود اغراق می‌کند، انتظار دارد که بدون داشتن دستاوردهای مناسب به عنوان فرد برتر به رسمیت شناخته شود).

۲. فکر و ذکرش این است که موفقیت، قدرت، استعداد و زیبایی نامحدود یا عشقی ایده‌آل دارد.

۳. معتقد است که خاص و منحصر به فرد است و تنها آدم‌های خاص و سطح بالا می‌توانند او را درک کنند و باید تنها با آدم‌ها خاص و سطح بالا رابطه داشته باشد.

۴.به شدت نیازمند این است که از سوی دیگران مورد تحسین و تقدیر قرار بگیرد.

۵. به شدت احساس می‌کند که مستحق امتیازات خاصی است، به عنوان مثال، به طور غیر منطقی انتظار دارد دیگران با او رفتار خاصی داشته باشند و خودشان را به طور اتوماتیک با انتطارت او تطبیق بدهند.

۶. دیگران را استثمار می‌کند، به عنوان مثال، از دیگران برای رسیدن به اهداف و برنامه‌های خود استفاده می‌کند.

۷.  فاقد احساس همدلی نسبت به دیگران است، به عنوان مثال، تمایلی به شناختن یا درک احساسات و نیازهای دیگران ندارد.

۸. اغلب به دیگران حسادت می‌کند یا معتقد است که دیگران به او حسادت می‌کنند.

۹.مرتبا نگرش یا رفتارهای حاکی از غرور و نخوت از خود نشان می‌دهد.

یادت نره بخونیش .

تیپ های شخصیتی نه گانه

اختلال شخصیت خودشیفتگی چگونه تشخیص داده می‌شود؟

اختلالات شخصیتی مانند NPD به طور معمول توسط یک متخصص بهداشت و سلامت روان مانند روان‌شناس یا روانپزشک تشخیص داده شود. پزشکان خانواده و پزشکان عمومی به طور کلی در این زمینه آموزش ندیده‌اند یا برای ارائه‌ی تشخیص در زمینه‌ی روانی مجهز نیستند.

بنابراین هرچند که شما می‌توانید در ابتدا با پزشک خانواده در مورد این مشکل مشورت کنید، اما آنها می‌بایست برای تشخیص و درمان شما را به یک متخصص بهداشت و سلامت روان ارجاع دهند. آزمایش خون یا آزمایش ژنتیک برای تشخیص اختلال شخصیت انجام نمی‌گیرد.

بسیاری از آدم‌های مبتلا به این اختلال به دنبال درمان خود نمی‌روند.

افراد مبتلا به اختلالات شخصیتی، به طور کلی، اغلب به دنبال درمان نمی‌روند تا زمانی که این اختلال کم‌کم سبب دخالت زیاد فرد در زندگی دیگران یا تاثیر گذاشتن روی زندگی‌ آنها می‌شود. این مشکل اغلب زمانی رخ می‌دهد که منابع فرد برای مقابله با مشکلات به حدی کم هستند که فرد نمی‌تواند با استرس یا دیگر حوادث زندگی کنار بیاید.

تشخیص اختلال شخصیت خودشیفتگی توسط یک متخصص سلامت و بهداشت روان از طریق مقایسه‌ی علائم شما و تاریخچه‌ی زندگی‌تان با مواردی که در بالا ذکر شده‌است، ‌ایجاد می‌شود. آنها تعیین خواهند کرد که آیا علائم ی که دارید، برای مبتلا بودن به اختلال شخصیت خودشیفتگی کافی هستند یا خیر.

نکات نهایی و توصیه هایی برای کمک به درمان فرد مبتلا به اختلال خودشیفتگی ؛

هیچ داروی رسمی برای درمان اختلال شخصیت خودشیفته وجود ندارد در عوض، بسیاری از بیماران تمایلی به پذیرش اینکه از این شرایط رنج می برند، نیستند و چون آنها نیازی به کمک حس نمی کنند، رفتارهای تلخ خود را ادامه خواهند داد تا آنها و عزیزانشان را تحت تاثیر قرار دهند.

روان درمانی، روش اولیه درمان برای افراد مبتلا به NPD است.

این روند آهسته است با این حال، با صبوری می توان به نتایجی رسید ، روان درمانی طولانی مدت به بیماران، فرصتی برای ارزیابی ذهنیت و رفتارهای خود می دهد.

علاوه بر این، می تواند به آنها کمک کند تا به نحو موثر تر به مقابله با مشکلاتشان کمک کنند.

اگر شما یکی از عزیزترین افرادی که میشناسید مبتلا به اختلال هستند، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از وی حمایت کنید.

شما می توانید آنها را تشویق کنید تا به دنبال درمان رفته و با توضیح، مزایای مراجعه به یک درمانگر رشد اختلال NPD می تواند کُند یا متوقف گردد ؛ بیماران مبتلا به NPD ،با دریافت کمک حرفه ای اقداماتی را به سوی خوشبختی و تحقق زندگی واقعی انجام می دهند. هدف این است که مردم به طور کلی بهتر زندگی نموده،و قادر به ایجاد روابط سالم با دیگران باشند.

ایجاد اعتماد به نفس مثبت می تواند کلید توانایی آنها در ایجاد یک آینده روشن باشد با این حال، همچنین باید یاد بگیرند که فروتنی، منافع مثبتی را به ویژه در حفظ روابط مثبت آنها به ارمغان می آورد.

خودشیفتگی

نقص‌ شخصیت خودشیفتگی چه‌گونه تشخیص داده می‌شود؟

اختلالات شخصیتی مثل NPD به صورت معمول بوسیله یک کارشناس بهداشت و سالم روان نظیر روان‌شناس یا این که روانپزشک تشخیص داده شود .

پزشکان خانواده و پزشکان عمومی به صورت کلی در این باره آموزش ندیده‌اند یا این که برای ارائه‌ی تشخیص درخصوص روانی مجهز نیستند .

بدین ترتیب هر چند که شما می توانید در ابتدا با دکتر خانواده درباره‌ی این خلل مشاوره فرمایید , البته آن‌ها می‌بایست برای تشخیص و معالجه شما‌را به یک کارشناس بهداشت و سلامت اعصاب و روان ارجاع دهند .

تست خون یا این که تست ژنتیک برای تشخیص مشکل شخصیت انجام نمی‌گیرد .

بخش اعظمی از آدم‌های در گیر به‌این نقص‌ به‌دنبال به معالجه خویش نمی‌روند .

اشخاص در گیر به اختلالات شخصیتی , به صورت کلی , اکثر زمان ها در پی معالجه نمی‌روند تازمانیکه این ایراد کم‌کم منجر دخالت مضاعف شخص در زندگی بقیه افراد یا این که تاثیر گذاشتن روی زندگی‌ آن‌ها می‌گردد . این اختلال اکثر زمان ها وقتی صورت میدهد که منابع شخص برای رویارویی با مشکلات به حدی کم میباشند که شخص نمی‌تواند با استرس یا این که دیگر حادثه ها زندگی کنار بیاید .

تشخیص خلل شخصیت خودشیفتگی به وسیله یک کارشناس سلامت و بهداشت اعصاب و روان از روش مقایسه‌ی نشانه ها شما و تاریخچه‌ی زندگی‌تان با مواردی که در ابتدا ذکر شده است , ‌ایجاد می شود . آن‌ها گزینش خواهند کرد که آیا نشانه ها ی که دارید , برای در گیر بودن به خلل شخصیت خودشیفتگی کافی میباشند یا این که خیر .

نکات پایانی و توصیه هایی برای یاری به معالجه شخص در گیر به مشکل خودشیفتگی ;

هیچ داروی قانونی برای معالجه مشکل شخصیت خودشیفته نیست در ازای , بخش اعظمی از بیماران تمایلی به قبول این که از این موقعیت مشقت میبرند , نیستند و زیرا آنان نیازی به کمک احساس نمیکنند , رفتارهای تلخ خویش را ادامه خواهند بخشید تا آن‌ها و عزیزانشان را تحت تاثیر قرار دهند .

روان درمانی , شیوه نخستین معالجه برای اشخاص در گیر به NPD است .

این فرآیند آرام است با این وجود , با صبوری می شود به نتایجی رسید , روان درمانی طولانی مقطع به بیماران , فرصتی برای بررسی ذهنیت و رفتارهای خویش می‌دهد .

علاوه بر این , میتواند به آن ها یاری دهد تا به نحو اثر گذار تر به رویا رویی با مشکلاتشان یاری کنند .

درصورتی که شما یکی‌از عزیزترین اشخاصی که می شناسید در گیر به ایراد میباشند , شایسته ترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که از او حمایت نمائید .

شما می‌توانید آن‌ها را تشویق نمائید تا درپی معالجه رفته و با توضیح , مزایای مراجعه به یک درمانگر رشد مشکل NPD قادر است کُند یا این که متوقف گردد ; بیماران دچار به NPD , با اخذ کمک حرفه ای اقداماتی را به جهت بهروزی و به وقوع پیوستن زندگی حقیقی و واقعی انجام می‌دهند .

انگیزه این است که مردمان به صورت کلی بهتر زندگی نموده , و توانا به ساخت روابط سالم با بقیه افراد باشند .

تولید اعتماد به‌نفس مثبت میتواند کلید توان آن‌ها در تولید یک آینده پر‌نور باشد با این وجود , همینطور می بایست یاد بگیرند که خضوع , منافع مثبتی را علی الخصوص در نگهداری ارتباط ها مثبت آنان به ارمغان می‌آورد .

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت