چگونه به کودکان در کنترل شب ادراری کمک کنیم

//چگونه به کودکان در کنترل شب ادراری کمک کنیم

چگونه به کودکان در کنترل شب ادراری کمک کنیم

شب ادراری کودکان

شب ادراری در کودکان بعد ازتولد طبیعی است و به دلیل عدم رشد کافی در سیستم عصبی کودک است.حدود 2 تا 3 درصد کودکان ، تا سن قبل از سه سالگی دچار شب ادراری میشود. این حالت ممکن است براثر یک بیماری اتفاق بیافتد. با رشد مثانه و بهبود قدرت کنترل ادرار ، این مشکل از بین میرود.

چگونه به کودکان در کنترل شب ادراری کمک کنیم ؟

بی اختیاری در ادرار ، هنگام خواب را شب ادراری گویند. شب ادراری در کودکان بعد ازتولد طبیعی است و به دلیل عدم رشد کافی در سیستم عصبی کودک است.

به این حالت شب ادراری اولیه  (PNE) میگویند و تا سن 5 سالگی ، حداقل یکبار در ماه برای کودک رخ میدهد.

انتظار نمیرود که کودک بعد از سه سالگی و فراگیری دفع ادرار به شب ادراری مبتلا شود.اگر در این شرایط بی اختیاری در ادرار برای کودک اتفاق بیافتد به آن شب ادراری ثانویه (SNE) گفته میشود.

شب ادراری  ثانویه برای دختران تا سن 6 سالگی و در پسران تا 7 سالگی درمان میشود. معمولا 90% کودکان تا سن 10 سالگی بهبود می یابند.

حدود 2 تا 3 درصد کودکان ، تا سن قبل از سه سالگی دچار بی اختیاری در ادرار میشود. این حالت ممکن است براثر یک بیماری اتفاق بیافتد. با رشد مثانه و بهبود قدرت کنترل ادرار ، این مشکل از بین میرود.

علل شب ادراری کودکان :

ارث :

این مشکل میتواند ارثی باشد . پدر یا مادر ،به  احتمال 77 درصد دچار شب ادراری بوده اند. در این صورت فرزند تا 44 درصد دچار این مشکل خواهد شد.

شب ادراری ارثی درصورتی که کودک عفونت ادراری یا بیماری کلیوی نداشته باشد ، خوش خیم محسوب میگردد . شب ادراری ارثی به مرور و خود به خود بهبود میابد.

چنانچه کودک فقط در خواب کنترل ادرار ندارد و درروز با این مشکل مواجه نیست ، این مسئله قابل درمان است.والدین باید این مسئله را مورد توجه قرار دهند و علت آنرا را از طریق پزشک جویا شوند.

خواب سنگین :

ابوعلی سینا در کتاب قانون خود می‌گوید:

«ادرار کردن در بستر، اغلب به دلیل خواب عمیق است. وقتی که ادرار شروع به جریان می‌کند، طبیعت درونی و خواست مخفی سبب می‌شود که پیش از بیدار شدن کودک ادرار خارج شود. هنگامی که کودک قوی‌تر و تنومندتر می‌شود، خوابش سبک‌تر و شب ادراری اش متوقف می‌شود».

سنگین بودن خواب را میتوان یک اختلال خواب در کودکان دانست. کودکی که خواب سنگین دارد و حتی با سرو صدای زیاد از خواب بیدار نمیشوند ، شب ادراری پیدا میکنند.

این کودکان بهتراست قبل از خواب مایعات ننوشند ، چون قادر به کنترل مثانه خود نیستند.

شب ادراری همچنین میتواند ناشی از بیش فعالی کودک باشد.درمان این مسئله با کمک روانپزشک امکان پذیر است.

عفونت های ادراری:

از دلایل دیگر بروز این مشکل در کودکان میتواند عفونت ادراری باشد.3 تا 5 درصد از دختران و 1 از پسران دچار عفونت ادرار میشوند. عفونت ادراری از طریق واردشدن میکروب به مجاری ادرار ایجاد میشود و میان کودکان بسیار شایع است.

عفونت یا مثانه را درگیر میکند یا متوجه کلیه است. عفونت ادراری باعث تخریب قسمتی از کلیه و افزایش فشارخون میگردد.

نگه داشتن ادرار در کودکان و به ویژه دختران میتواند باعث عفونت ادراری شود. در کودکان پسر که ختنه نشده اند هم ممکن است عفونت ادراری رخ بدهد.

دیابت قندی :

کودکی که دچارشب ادراری است ، ممکن است به دیابت مبتلا باشد.بهتراست والدین در صورت مشاهده عدم کنترل ادرار ، حتما کودک را نزد پزشک ببرند تا علت آنرا متوجه شوند.

از علائم شب ادراری میتوان به خوابیدن زیاد ، ضعف دائمی و عدم علاقه کودک به فعالیت بدنی و بازی اشاره کرد.

کودک مبتلا به دیابت خلق و خوی آشفته ای دارد و از درد معده و سردرد رنج میبرد.

دلایل روانی :

تنبیه و سرزنش کودک و بدرفتاری پدر و مادر موجب کاهش اعتمادبه نفس او میشود.این شیوه برخورد مشکل را حل نمیکند. تنها کودک دچار احساس حقارت ، خودکم بینی و گوشه گیری میشود.

آموزش کنترل ادرار به روش صحیح و در سن مناسب بسیار حائز اهمیت است.اگر این آموزش با تنبیه همراه باشد ، کودک ناخودآگاه با شب ادراری واکنش منفی نشان میدهد .

شب ادراری کودکان

شب ادراری چه زمانی نگران کننده است؟

اگرکودک به سن شش سالگی رسیده و هنوز شب ادراری دارد یا درروز هم کنترل ادرار خودرا از دست میدهد یا بالعکس، باید اورا نزد پزشک ببرید.

ابتدا کودک توسط پزشک معاینه میشود و سپس آزمایش ادرار برای او انجام میگیرد.با کشت ادرار وجود عفونت ادراری محرز میشود و در صورت وجود این بیماری کودک مورد درمان قرار میگیرد.

در مواردی شب ادراری به دلیل اختلال دستگاه دفع ادرار کودک است.برای روشن شدن این مشکل از دستگاه ادرار او سونوگرافی به عمل می آید و آزمایشهای مخصوص انجام میگیرد.

 

برای بهبود شب ادراری کودکان رعایت این نکات توصیه میشود :

بهتراست کودک به ورزش مشغول شود تا عضلات او تقویت گردد.همچنین ورزش و بازی با همسالان روحیه او را بهبود میبخشد و اگر شب ادراری ناشی از مشکلات روحی باشد ، به بهبود آن کمک میکند.

دقت کنید کودک غذاهای شور یا ادویه را کم مصرف کند تا کمتر تشنه شود. همچنین قبل از خواب بهتراست مایعات مصرف نکند.

حتما قبل از به او یادآورشوید مثانه خود را تخلیه کند.

مراقب باشید درصورت تکرار شب ادراری از تنبیه بدنی کودک اجتناب کنید.

توسط |۱۳۹۷-۶-۲۷ ۱۴:۲۶:۱۸ +۰۰:۰۰۲۷ام شهریور, ۱۳۹۷|دسته‌ها: مادر و کودک|برچسب‌ها: , , , , , |بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید

طراحی سایت